top of page

Historia terapii EFT



Techniki Emocjonalnej Wolności (ang. Emotional Freedom Techniques lub Tapping) to grupa technik terapeutycznych, która opiera się na trzech systemach: psychologii poznawczej, psychosomatyce i medycynie chińskiej. Wykorzystywana jest ona do regulacji emocji, uznając, że są one somatyczną reakcją na bodźce stresowe. Procedura EFT polega na samodzielnym opukiwaniu określonych punktów na twarzoczaszce, głowie, tułowiu i rękach, przy jednoczesnym przeprowadzeniu specjalnych procesów myślowych. Proces ten opiera się na tzw. ekspozycji na problem, zastosowaniu przeformułowania poznawczego i zawiera w sobie element związany z procesem desensytyzacji. 


Początki terapii EFT

Działanie somatyczne EFT na początku tłumaczono układem meridianów ciała. Wraz z rozwojem licznych badań naukowych udowodniono bezpośredni wpływ techniki na aktywację poszczególnych struktur mózgu szczególnie hipokampa oraz ciała migdałowatego, produkcję kortyzolu oraz regulację ekspresji genów, m.in. związanych z układem immunologicznym. 

EFT klasyfikowane jest jako połączenie psychologii z medycyną chińską. Wynika to z faktu, że topografia punktów wykorzystywanych w tej procedurze została oparta o mapę punktów akupunkturowych. Jednak igła do akupunktury została zastąpiona przez ucisk, dotyk czy wreszcie przez opukiwanie. Jako pierwszy zamiany tej dokonał w latach 60. XX wieku dr George Goodheart, który był amerykańskim autorem metody zwanej kinezjologią stosowaną. 


Terapia EFT w XX wieku

W latach 70. australijski psychiatra John Diamond zaczął stosować w swojej praktyce opukiwanie punktów połączone z afirmacjami. Następnie, w latach 80. amerykański psycholog dr Roger Callahan wykorzystywał opukiwanie punktów akupunkturowych w łagodzeniu zaburzeń psychicznych z kategorii zaburzeń lękowych i fobii. Stworzył on określone sekwencje punktów dla różnych problemów emocjonalnych. Była to wczesna forma obecnego tappingu, która wówczas otrzymała nazwę TFT (ang. Thought Field Therapy), czyli Terapia Pól Myślowych.  


Najczęstsza wykorzystywana metodę EFT została opracowana w latach 90. Przez ucznia doktora Callahana inżyniera Garego Craiga. Do dzisiaj powstało wiele różnych odmian Technik Emocjonalnej Wolności. Na potrzeby standaryzacji badań dla American Psychological Association (APA) ujednolicono, uproszczono i opisano procedurę, zachowując: proces opukiwania 9 podstawowych punktów, w połączeniu z określonym procesem poznawczym i ekspozycją na tzw. problem. Wersja ta określana jest Klinicznym EFT. 


Dla tej właśnie podstawowej techniki EFT, czyli Klinicznego EFT, istnieje obecnie kilkaset przeprowadzonych badań, w tym publikowanych w czasopismach naukowych, przeprowadzonych zgodnie z najwyższymi standardami Medycyny Opartej Na Faktach i wytycznymi APA (American Psychological Association). Ilość i jakość prób klinicznych umożliwiła przeprowadzenie 6 metaanaliz dla techniki EFT dla: objawów zespołu stresu pourazowego, zaburzeń lękowych, depresji oraz różnego rodzaju objawów somatycznych. EFT jest stosowane również jako narzędzie dla redukcji stresu i lepszego radzenia sobie z nim. 

6 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page